Przed nami ostatni akcent fazy zasadniczej – Derby Wielkopolski.

29 бер. 2024 | Mecze

W 3mk Arenie w Ostrowie Wielkopolskim Arged Rebud KPR Ostrovia podejmie rywala zza miedzy Energa MKS Kalisz. W pierwszych Derbach Wielkopolski górą byli kaliszanie. Jak będzie teraz? Przekonamy się 1 kwietnia. Początek meczu zaplanowano na godz. 15.00. Transmisja na antenie Polsat Sport.

Derby to nie tylko spotkania o punkty, ale i satysfakcję o bycie przez kilka najbliższych miesięcy „lepszym” na lokalnym podwórku sportowym. Bywa – a tak jest w przypadku Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, że oprócz sportowej rywalizacji dochodzą także historyczne i społeczne aspekty derbów.

W sezonie 2022/2023 odbyły się pierwsze w Wielkopolsce derby piłki ręcznej w najwyższej klasie rozgrywek. Już sam fakt takiego meczu zapisuje go na kartach historii. W rywalizacji Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego wyjątkowość spotkań, które odbyły się kolejno w obu miastach polega także na tym, że „Tu narodził się Szczypiorniak”. Nazwa dyscypliny wywodzi się od Szczypiorna, które obecnie jest dzielnicą Kalisza. W trakcie pierwszej wojny światowej w przygranicznej miejscowości powstał obóz dla internowanych legionistów Józefa Piłsudskiego. Większość dnia spędzali bezczynnie więc z rozkazu komendant obozu majora Kuaupischa polscy oficerowie zaczęli organizować im różnego rodzaju zajęcia. W tym sportowe. I tak jesienią 1917 r. żołnierze „szmacianką” i na trawiastym boisku rozegrali pierwszy w Polsce mecz piłki ręcznej. Dyscyplina była już popularna w Niemczech więc jedna z teorii brzmi, że podpatrzyli rozgrywki niemieckich strażników. Legionistom sport tak się spodobał, że przez cały pobyt rozgrywali regularne turnieje.

Pobyt w obozie jenieckim w Szczypiornie zawsze kojarzyć mi się będzie z zupą z brukwi, suchym chlebem, czarną kawą i zabawą Szmacianką…” – pisał w swoich pamiętnikach Władysław Broniewski.

Tyle o historii, teraz czas napisać następny jej rozdział, ponieważ przyszedł czas na kolejne Derby Wielkopolski!

Do tej pory w rywalizacji kalisko-ostrowskiej w ORLEN Superlidze 2:1 prowadzi Energa MKS Kalisz. Kaliszanie w sezonie 2022/23 w pierwszych derbach wygrali 28:27, natomiast Ostrovia okazała się lepsza na swoim terenie wygrywając 29:25. W obecnym sezonie 25 listopada 2023 roku przy dopingu kompletu kibiców w hali Kalisz Arena Energa MKS Kalisz pokonała w Derbach Wielkopolski Arged Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski 28:22 (13:8). Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany bramkarz gospodarzy Krzysztof Szczecina, który bronił ze skutecznością 52 procent.

Kaliszanie i ostrowianie mają już zapewnioną obecność w fazie play-off. - To, że mamy zagwarantowane 6. miejsce w tabeli ORLEN Superligi to fajnie, jednak to nic nie znaczy, bo przed nami dalsze granie. Spotkanie derbowe traktujemy poważnie, ponieważ jest to etap przygotowań do kolejnych spotkań, które nas czekają z Górnikiem Zabrze – mówi skrzydłowy Energa MKS-u Kalisz Miłosz Bekisz – Do poniedziałkowego spotkania podejdziemy w pełni skoncentrowani i zmotywowani. Chcemy wygrać w Ostrowie Wielkopolskim – dodaje.

- Podchodzimy szczególnie do tego meczu, ponieważ to są derby i chcemy być górą. Ostrovia to trudny przeciwnik, a derby rządzą się swoimi prawami. Zależy mi na tym, żebyśmy wygrali ten mecz – deklaruje trener Energa MKS-u Kalisz Rafał Kuptel – Mecze derbowe nie są łatwe. Na pewno będzie dużo emocji i ten kto będzie je trzymał bardziej na wodzy ten ma większe szanse na wygranie tego spotkania – dodaje.

Transmisja meczu rozgrywanego w 3mk Arenie odbędzie się na kanale Polsat Sport.