Wystartowała Miejska Liga Małego Szczypiorniaka

13 бер. 2019 |

4 marca odbyły się pierwsze rozgrywki w ramach Miejskiej Ligi Małego Szczypiorniaka. Nowa inicjatywa, której pomysłodawcą jest Mateusz Różański z UKS Nike Kalisz, ma na celu promocję piłki ręcznej i wyszukiwanie sportowych talentów wśród najmłodszych kaliszan.

4 marca odbyły się pierwsze rozgrywki w ramach Miejskiej Ligi Małego Szczypiorniaka. Nowa inicjatywa, której pomysłodawcą jest Mateusz Różański z UKS Nike Kalisz, ma na celu promocję piłki ręcznej i wyszukiwanie sportowych talentów wśród najmłodszych kaliszan.

Do udziału w pierwszej odsłonie rozgrywek, które odbyły się w hali  Szkoły Podstawowej nr 10 na Zagorzynku, zgłosiło się sześć szkół podstawowych – prawie stu chłopców z klas czwartych, bo właśnie do nich skierowana jest akcja.

Już dawno zabiegałem o to, żeby taka liga powstała. Jest to początek tworzenia pewnego systemu szkolenia, wyławiania talentów do gry w piłkę ręczną. Na tym etapie rozwoju dzieci możemy ich zachęcić do uprawiania tej dyscypliny, pokazać zasady, wyjaśnić przepisy. Dzieci mogą pograć na boiskach dostosowanych do ich warunków fizycznych i rywalizować z innymi szkołami – mówi Mateusz Różański z UKS Nike Kalisz, inicjator przedsięwzięcia.

Miejska Liga Małego Szczypiorniaka ma na celu przede wszystkim promocję tej dyscypliny wśród najmłodszych kaliszan, jednocześnie ucząc ich zasad i podstaw piłki ręcznej. Nie zabraknie też elementów rywalizacji, ale na zdrowych zasadach. – W naszych campach nikt nie jest przegrany. Nie robimy klasyfikacji, będziemy wyróżniać wszystkie szkoły jednakowo. Na pierwszym spotkaniu każda szkoła otrzymała  zestaw strojów, na kolejnych do uczestników trafią też piłki i inne nagrody rzeczowe – dodaje Mateusz Różański.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że liczba uczestniczących w niej szkół będzie się powiększać, a dzięki regularnym spotkaniom i rozgrywkom uda się wyłonić talenty, które pójdą śladami zawodników występujących dziś na parkietach PGNiG Superligi.

–  W Energi MKS Kalisz gra nasz wychowanek Kamil Adamski, który zaczynał  tak, jak obecni na turnieju chłopcy. Mam nadzieję, że wkrótce w pierwszym zespole MKS-u będzie więcej naszych wychowanków. Mamy tradycję, mamy doświadczenie w szkoleniu młodzieży, wielu naszych zawodników gra dziś na parkietach pierwszej czy drugiej ligi, a teraz pracujemy nad tym, by system szkolenia jeszcze lepiej poukładać i udoskonalić – podkreśla Różański.

Głównym organizatorem Miejskiej Ligi Małego Szczypiorniaka jest UKS Nike Kalisz wraz ze Szkołą Podstawową nr 10 w Kaliszu, przy wsparciu finansowym Miasta Kalisz i MKS Kalisz Sp. z o.o. Kolejny turniej odbędzie się pod koniec marca.

fot. Mateusz Różański