#MOVEMBER - Listopadowy wąs Patryka Biernackiego

8 lis 2023 | Różne

Listopad jest miesiącem profilaktyki raka jąder i prostaty. W tym roku ambasadorem akcji Movember został kaliski zawodnik Patryk Biernacki, który zmienił swój wygląd i zaczął nosić wąsa by zachęcić kibiców szczypiorniaka do badań.

Dzięki pomocy barbera, a także byłego zawodnika Energa MKS-u Kalisz Arkadiusza Galewskiego Patryk na swej twarzy nosi wąsa, który ma przykuć uwagę i zachęcić mężczyzn do badań.

- Mam znajomego, który dzięki tej akcji wykrył raka prostaty na wczesnym etapie i udało mu się zwalczyć nowotwór. Także myślę, że to pokazuje jaki wpływ ma profilaktyka. Oczywiście jest to sprawa bardzo intymna, ale trzeba przełamać lęk przed badaniem i je wykonać. Jak samo hasło głosi "robimy to dla jaj", a wąs ma zwrócić uwagę i wywołać dyskusję o konieczności diagnostyki. Może dzięki temu kilka osób więcej pójdzie do lekarza, zbada się i będą spokojniejsze, że wszystko jest dobrze – mówi rozgrywający Energa MKS-u Kalisz Patryk Biernacki.

Nowotwory jąder dotyczą przede wszystkim młodych mężczyzn, między 15 a 35 rokiem życia, natomiast rak gruczołu krokowego dotyczy panów w coraz młodszym wieku - nawet 45-letnich. W poprzednich latach dzięki kampanii, w którą włączyli się także zawodnicy Energa MKS-u Kalisz, przebadano kilka tysięcy osób. U kilkudziesięciu wykryto nowotwory i rozpoczęto leczenie.