Charakterystyka przeciwnika: Grupa Azoty SPR Tarnów

27 lis 2020 |

Po zwycięstwie w Zabrzu na naszych szczypiornistów czeka kolejny mecz domowy. Tym razem do Areny Kalisz przyjeżdża Grupa Azoty Tarnów. Mimo 13 miejsca w tabeli tarnowianie potrafili walczyć do ostatnich sekund z Gwardią Opole, więc na pewno do Kalisza przyjadą z nastawieniem na walkę o punkty, których bardzo potrzebują. Transmisja z meczu odbędzie się na portalu Emocje.TV w sobotę o 14:30. W ramach serii „Charakterystyka Przeciwnika” zapraszamy na poznanie lepiej naszego sobotniego rywala.

Po zwycięstwie w Zabrzu na naszych szczypiornistów czeka kolejny mecz domowy. Tym razem do Areny Kalisz przyjeżdża Grupa Azoty Tarnów. Mimo 13 miejsca w tabeli tarnowianie potrafili walczyć do ostatnich sekund z Gwardią Opole, więc na pewno do Kalisza przyjadą z nastawieniem na walkę o punkty, których bardzo potrzebują. Transmisja z meczu odbędzie się na portalu Emocje.TV w sobotę o 14:30. W ramach serii „Charakterystyka Przeciwnika” zapraszamy na poznanie lepiej naszego sobotniego rywala.

Skład zespołu

Bramkarze

21. Patryk Małecki (27% ob.)

22. Dawid Ciochoń (22% ob.)

12. Casper Liljestrand (19% ob.)

Rozgrywający

3. Rennosuke Tokuda (61G 51A)

39. Przemysław Mrozowicz (20G 12A)

8. Albert Sanek (16G 41A)

38. Kirył Kniazieu (16G 18A)

20. Wojciech Dadej (11G 16A)

14. Jakub Kowalik (10G 10A)

35. Igor Mróz

Skrzydłowi

23. Łukasz Kużdeba (15G 3A)

15. Marcin Wajda (7G 11A)

11. Kacper Lazarowicz (5G 0A)

5. Kacper Majewski (5G 3A)

Obrotowi

72. Shuichi Yoshida (23G 4A)

33. Kamil Pedryc (5G 5A)

45. Oskar Klamrzyński

 

Sztab szkoleniowy: Patrik Liljestrand (I trener), Marcin Janas (II trener)

Transfery

+ Casper Liljestrand, bramkarz (Energa MKS Kalisz)

+ Kacper Majewski, lewoskrzydłowy (Siódemka Miedź Legnica, I liga)

+ Przemysław Mrozowicz, prawy rozgrywający (VfL Lübeck-Schwartau, 2.Bundesliga)

+ Kirył Kniazieu, lewy rozgrywający (Energa MKS Kalisz)

 

– Grzegorz Barnaś, bramkarz

– Krzysztof Ocytko, bramkarz

– Emilian Jewiuła, lewoskrzydłowy

– Paulo Grozdek, środkowy rozgrywający

– Maksymilian Grzesik, środkowy rozgrywający

– Nikola Kedžo, prawy rozgrywający

– Edgar Landim, lewy rozgrywający

– Bartosz Niemiec, obrotowy

– Mindaugas Tarcijonas, obrotowy

 

Projekt Grupy Azoty Tarnów od początku zakładał coś więcej niż tylko próbę utrzymania. Pierwszym krokiem były zmiany w klubie, które poskutkowały pozyskaniem sponsora tytularnego – Grupy Azoty. Wcześniej, w I lidze tarnowianie występowali pod nazwą SPR PWSZ Tarnów. W zaawansowanej fazie budowy była także nowa hala „Jaskółka”, w której swoje mecze mieli rozgrywać szczypiorniści. Dalej postarano się o skompletowanie kadry, która mogłaby powalczyć o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Tutaj w zespole pojawili się Japończycy, doświadczeni zawodnicy z Chorwacji czy Portugalii, oraz solidni polscy ligowcy. Plan udał się częściowo, bo Tarnowianie zajęli ostatnie miejsce w tabeli, ale ostatecznie nie spadli do I ligi.

To pozwoliło na kolejne zmiany w zespole, oraz dalszy rozwój perspektywicznego, japońskiego duetu. Skład wzmocnili m.in. Przemysław Mrozowicz czy reprezentujący w ostatnich trzech latach nasz zespół, Kirył Kniazieu. Misję zrobienia kolejnego kroku w ustabilizowaniu pozycji Grupy Azoty Tarnów w najwyższej klasie rozgrywkowej powierzono Patrickowi Liljestrandowi, który również w ostatnich półtora sezonu związany z naszym zespołem. Pozostawiono w składzie sprawdzających się nieźle w poprzedniej kampanii, Patryka Małeckiego, Łukasza Kużdebę czy Alberta Sanka. Na razie za nami dopiero początek sezonu, w którym ciągle miesza koronawirus, jednak tarnowianie znajdują się o jedno miejsce wyżej niż na koniec poprzedniej kampanii. W pierwszych dziewięciu spotkaniach pokonali MMTS Kwidzyn i Stal Mielec, ale byli również bardzo blisko zwycięstwa w Opolu.

Liderem klasyfikacji strzelców obecnego sezonu PGNiG Superligi jest Rennosuke Tokuda z 61 trafieniami, a w ostatnich kilku spotkaniach bardzo dobre występy zaliczał Shuichi Yoshida. Widać, że Japończycy dobrze rozumieją się na parkiecie i to na pewno zatrzymanie tej dwójki będzie kluczowe dla dobrego wyniku w sobotę. Na szczęście obrona Energa MKS-u Kalisz w ostatnich spotkaniach wyglądała naprawdę dobrze. Miejmy nadzieję, że znajdzie sposób również na zatrzymanie japońskiego duetu.

Gwiazda: Rennosuke Tokuda

Pierwszy Japończyk w PGNiG Superlidze dołączył do Grupy Azoty w zeszłym sezonie, ale dopiero w tym pokazuje pełnię swojego potencjału. Jest najważniejszą postacią ofensywy tarnowskiego zespołu i na obecną chwilę, z 61 trafieniami najlepszym strzelcem całej ligi. Tokuda mimo warunków fizycznych pasujących raczej skrzydłowemu (181 cm) niż rozgrywającemu imponuje dynamiką, szybkością, czasami nieprzewidywalnością, czym zaskakuje obrońców. Mimo świetnego sezonu 22-latek ciągle przeplata wyśmienite występy (10 bramek z Łomżą Vive Kielce przeplata takimi, kiedy rzuca bramki, ale ze słabą skutecznością. Trzeba jednak oddać, że robi to rzadziej niż w poprzednim sezonie, a kiedy złapie odpowiedni rytm bywa bardzo trudny do zatrzymania. Dobrze współpracuje również na kole ze swoim rodakiem, 19-letnim Shuichim Yoshidą coraz częściej w ostatnich meczach wykorzystywanym w tarnowskiej ofensywie. Za występ z Zagłębiem Lubin (7 bramek) Yoshida trafił do Drużyny Tygodnia.

Ciekawostki

– W Tarnowie sporą wagę przykładają do obserwacji zagranicznych graczy. W obecnym sezonie dużą rolę odgrywają Japończycy, a w ostatnich dwóch klub reprezentowali: Portugalczyk, Turek, dwóch Chorwatów i Litwin.

– SPR kontynuuje tradycje założonego w 1928 roku wielosekcyjnego klubu sportowego ZKS Unia Tarnów. W 2010 roku klub przeszedł restrukturyzację, po której sekcja piłki ręcznej została od niego oddzielona

– Tarnowianie awansowali do PGNiG Superligi dzięki pokonaniu w barażu w maju 2019 roku Nielby Wągrowiec.

Ostatnie nasze mecze z Tarnowem

08.02.20 r. Grupa Azoty SPR Tarnów 21:21 Energa MKS Kalisz

12.10.19 r. Energa MKS Kalisz 33:28 Grupa Azoty SPR Tarnów

12.04.2017 Energa MKS Kalisz 34:22 Grupa Azoty SPR Tarnów

Ostatnie mecze Tarnowa

22.11.20 r. Grupa Azoty SPR Tarnów 24:26 Zagłębie Lubin

18.11.20 r. Górnik Zabrze 28:19 Grupa Azoty SPR Tarnów

14.11.20 r. Gwardia Opole 31:30 Grupa Azoty SPR Tarnów