7. i 8. seria rozgrywek PGNiG Superligi to coś więcej niż sportowe emocje. Towarzyszyć im będzie, realizowana wspólnie z Fundacją DKMS, szeroko zakrojona akcja propagująca ideę dawstwa szpiku kostnego, umożliwiająca także rejestrację potencjalnych dawców. W działania włączy się również kaliski MKS. Zapraszamy do odwiedzenia specjalnego stanowiska w hali Arena.
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy szpiku dla pacjenta jest bardzo niskie, a zatem im szersza baza potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.
Uratowanie czyjegoś życia, wbrew pozorom, nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem. Pierwszym krokiem jest jednak rejestracja w bazie potencjalnych dawców. I właśnie temu, jak również szeroko pojętej promocji idei dawstwa, służy akcja partnerska PGNiG Superligi i Fundacji DKMS. Podczas 7. i 8. serii meczów piłki ręcznej uruchomione zostaną specjalne stanowiska Fundacji, gdzie kibice będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku.
– W kaliskiej Arenie wolontariusze DKMS obecni będą przed, w przerwie i po meczu naszych szczypiornistów z zespołem Spójni Gdynia. Gorąco zachęcamy wszystkich kibiców do włączenia się w tę szczytną akcję – mówi Błażej Wojtyła, prezes MKS-u Kalisz.
W trwające przez cały październik działania promocyjne włączają się też zawodnicy – Ambasadorzy Akcji z ramienia poszczególnych klubów, którzy swój udział w niej przypieczętowali odbiciem dłoni. W kaliskim MKS-ie tę zaszczytną rolę pełni Artur Bożek.
– My na co dzień walczymy na parkiecie. O coraz lepsze wyniki, o prestiż, o to by dostarczać emocji, wrażeń i radości wiernym kibicom. Mamy jednak świadomość, że są osoby, które walczyć muszą o coś znacznie cenniejszego, a właściwie bezcennego, o własne życie. Włączając się w tę akcję, chcemy im w tej trudnej walce pomóc. Liczymy, że wśród fanów szczypiorniaka znajdą się osoby, które podejmą wyzwanie i zarejestrują się w bazie potencjalnych dawców szpiku, zwiększając tym samym czyjąś szansę na powrót do zdrowia – podkreśla rozgrywający MKS-u.
– Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy wynosi 1 : 20 000, a w rzadkim genotypie nawet do kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania bliźniaka genetycznego są takie trudne. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców wciąż dołączały nowe osoby. Bardzo się cieszymy, że PGNiG Superliga wspiera nas w tej misji. Wierzymy, że to właśnie sportowcy, ze swoją pasją, zaprawieni w walce o coraz lepsze rezultaty, mogą stanowić genialny przykład dla młodych ludzi w Polsce – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS.
Podjęcie świadomej i dobrze przemyślanej decyzji o dołączeniu do bazy potencjalnych dawców szpiku to połowa sukcesu, jednak aby to zrobić, należy spełnić pewne kryteria. Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg. Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczą dwie, specjalne pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Właśnie takim pakietem dysponować będą wolontariusze DKMS, którzy już w najbliższą sobotę pojawią się w kaliskiej Arenie. Rejestracji można też dokonać na stronie fundacji www.dkms.pl.
Tekst i zdjęcie: Karina Zachara