Drugie mistrzostwa świata Macieja Pilitowskiego

23 sty 2023 |

Najważniejsze wydarzenie polskiej piłki ręcznej ostatnich lat wchodzi w decydującą fazę, ale już bez udziału naszego zespołu. Polacy wczorajszym zwycięstwem z Iranem zakończyli mistrzostwa świata 2023 z bilansem 3 wygranych i 3 porażek, niestety nie udało się awansować do ćwierćfinału.

Naszej kadrze postawiono ambitne zadanie - awans do ćwierćfinału lub wywalczenie miejsca utrzymującego zespół w grze o kwalifikację olimpijską. Niestety żadnego z zadań nie udało się ostatecznie zrealizować. Nadzieję w serca kibiców wlał dobry występ w meczu otwarcia, w którym długo trzymaliśmy kontakt z silną reprezentacją Francji. Aktualni mistrzowie olimpijscy kontrolowali sytuację i utrzymywali się na minimalnym, jedno, dwubramkowym prowadzeniu. Taką przewagę bardziej doświadczeni francuzi dowieźli do końca, ale mogło się wydawać, że w kolejnych spotkaniach może być tylko lepiej. Zapowiadany jako najważniejszy mecz polskiej piłki ręcznej w ostatnich latach pojedynek ze Słowenią okazał się jednak kompletną klapą. Po wyrównanym początku naszą kadrę złapała niemoc w drugiej części pierwszej połowy, którą bezwzględnie wykorzystali rywale wypracowując sześciobramkową przewagę. W drugiej części meczu dystans dzielący oba zespoły tylko się zwiększył, co mocno komplikowało sprawę awansu do najlepszej ósemki. W ostatnim meczu pierwszej fazy grupowej nasz zespół pokonał Arabię Saudyjską pieczętując awans do drugiej fazy turnieju.

Pomimo awansu do rundy głównej po porażce ze Słowenią szansę na awans do ćwierćfinału były właściwie tylko matematyczne. Gra naszego zespołu pozostawiła jednak zdecydowanie lepsze wrażenie. W pierwszym meczu tej fazy długimi fragmentami toczyliśmy całkiem wyrównaną rywalizację z Hiszpanią, a w kolejnych dwóch meczach, niestety już bez jakichkolwiek szans na awans do kolejnej fazy, pokonaliśmy Czarnogórę i Iran. W ostatnim meczu trzy bramki zdobył nasz środkowy rozgrywający Maciej Pilitowski. Ostatecznie reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa świata 2023 na miejscach 13-16.

Mecze Polski na mistrzostwach Świata 2023

Polska - Francja 24:26 (13:14)

Polska - Słowenia 23:32 (11:17)

Polska - Arabia Saudyjska 27:24 (13:12)

Polska - Hiszpania 23:27 (15:16)

Polska - Czarnogóra 20:27 (8:11)

Polska - Iran 26:22 (16:10)