Na tydzień przed rozpoczęciem sezonu

1 wrz 2021 |

We wtorek, 31 sierpnia odbył się trening naszych piłkarzy ręcznych otwarty dla mediów, na tydzień przed startem PGNiG Superligi. Przed sezonem nasz zespół wzmocniło trzech zawodników: dobrze odnajdujący się w obronie obrotowy Kamil Pedryc, oraz lewoskrzydłowi Bartłomiej Tomczak i Miłosz Bekisz. Sezon rozpoczniemy od wyjazdowego meczu z Górnikiem Zabrze, 8 września. Cel? Poprawa zeszłorocznego wyniku. Transmisję spotkania 4 i 6 drużyny poprzedniego sezonu przeprowadzi TVP Sport.

We wtorek, 31 sierpnia odbył się trening naszych piłkarzy ręcznych otwarty dla mediów, na tydzień przed startem PGNiG Superligi. Przed sezonem nasz zespół wzmocniło trzech zawodników: dobrze odnajdujący się w obronie obrotowy Kamil Pedryc, oraz lewoskrzydłowi Bartłomiej Tomczak i Miłosz Bekisz. Sezon rozpoczniemy od wyjazdowego meczu z Górnikiem Zabrze, 8 września. Cel? Poprawa zeszłorocznego wyniku. Transmisję spotkania 4 i 6 drużyny poprzedniego sezonu przeprowadzi TVP Sport.

Zawodnicy Energa MKS-u Kalisz w trakcie rozgrzewki przed treningiem medialnym / fot. Michał Rabiega

Właśnie kończymy 7-tygodniowy okres przygotowawczy przed nowym sezonem PGNiG Superligi. W pierwszych tygodniach zespół skupiał się na budowaniu kondycji, siły i wytrzymałości, a większość treningów stanowiły treningi biegowe, siłownia oraz praca w hali z dużymi obciążeniami. W kolejnych tygodniach były one stopniowo zmniejszane, a w rozkładzie pojawiło się coraz więcej sparingów. Łącznie rozegraliśmy 8 spotkań kontrolnych wygrywając 4. Bilans bramek wyniósł 233:219

Nasz lewy rozgrywający Robert Kamyszek / fot. Michał Rabiega

Sparingi Energa MKS-u Kalisz przed sezonem 21/22 PGNiG Superligi

  1. Grupa Azoty Unia Tarnów – Energa MKS Kalisz 18:22
  2. SPR Stal Mielec – Energa MKS Kalisz 26:26
  3. Energa MKS Kalisz – SKKP Handball Brno 39:34
  4. Energa MKS Kalisz – Łomża Vive Kielce 30:33
  5. TORUS Wybrzeże Gdańsk – Energa MKS Kalisz 22:25
  6. MMTS Kwidzyn – Energa MKS Kalisz 29:22
  7. MKS Zagłębie Lubin – Energa MKS Kalisz 35:33
  8. KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – Energa MKS Kalisz 22:36

W każdym ze spotkań trener Strząbała korzystał z pełnego, dostępnego składu. Każdy z zawodników otrzymywał swoje szanse, solidne przetarcie z silnymi rywalami zaliczył najmłodszy w naszym składzie Gracjan Wróbel, a stopniowo w zespół wkomponowywali się nowi zawodnicy, jak Bartłomiej Tomczak, Miłosz Bekisz i Kamil Pedryc. Dzięki sprowadzeniu dwóch nowych lewoskrzydłowych na swoją nominalną pozycję, czyli środek rozegrania wrócił Konrad Pilitowski wspierając swojego brata Macieja, oraz Stanisława Makowiejewa.

Piotr Krępa i Mateusz Kus w walce o piłkę / fot. Michał Rabiega

Liczba transferów to jeden z elementów, który najbardziej różni ubiegłoroczny nasz ubiegłoroczny skład od obecnego. Tym razem pojawiło się zaledwie trzech nowych zawodników, dodatkowo były to zmiany, które łatwiej wkomponować w zespół. Na pozycjach najbardziej odpowiedzialnych za prowadzenie gry i realizację taktyki, czyli wśród rozgrywających nic się nie zmieniło. Bardzo ważną zmianą na pewno będzie sprowadzenie doświadczonego Superligowca i jednego z najlepszych strzelców w historii rozgrywek, Bartłomieja Tomczaka. Na pozycji najbardziej potrzebującej wzmocnienia względem poprzedniego sezonu pojawił się specjalista od zdobywania bramek, który w przyszłym sezonie może przebić granicę 2000 bramek w PGNiG Superlidze. Przy małej liczbie zmian w zespole łatwiej będzie jeszcze lepiej adaptować się do stylu gry proponowanego przez trenera Strząbałę, z którym większość zawodników będzie pracować już drugi sezon.

Stanisław Makowiejew / fot. Michał Rabiega

Skład lewoskrzydłowych uzupełnił Miłosz Bekisz wcześniej związany przez 3 lata z Chrobry Głogów, dla którego poza zadaniami ofensywnymi trener Strząbała przewidział ważną rolę w systemie obronnym. Tę formację wspierać będzie również dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi Kamil Pedryc sprowadzony z Grupy Azoty Unii Tarnów, chociaż podstawowym wariantem w środku obrony ciągle będzie świetnie sprawdzająca się i współpracująca ze sobą para Mateusz Kus – Robert Kamyszek. Jednak jak Kamil sam zaznaczył w wypowiedzi dla mediów, bardzo docenia wszystkie rady, które otrzymuje od starszych, bardziej doświadczonych kolegów, których będzie wspierał swoją walecznością i zaangażowaniem.

Trener Tomasz Strząbała / fot. Michał Rabiega

W naszym zespole pozostały jego najważniejsze filary, poza wspomnianymi już obrońcami, m.in. cała linia rozgrywających: czwarty najlepiej asystujący rozgrywek Marek Szpera, reprezentacyjny środkowy Maciej Pilitowski czy reprezentacyjny lewy rozgrywający Kacper Adamski. Kaliskiej bramki dalej będzie strzegł jeden z lepszych duetów w lidze, Łukasz Zakreta – Mikołaj Krekora, a na prawym skrzydle pozostał najlepszy strzelec naszego klubu w poprzednich rozgrywkach (106 bramek) Mateusz Góralski.

W pierwszych dwóch seriach staniemy przed sporym wyzwaniem grając wyjazdowe spotkania z Górnikiem Zabrze i Azotami Puławy, kolejno 4 i 3 zespołem poprzedniego sezonu. Później podejmiemy we własnej hali Chrobrego Głogów, a w czwartej serii zagramy wyjazdowy mecz w Kielcach. Pomimo trudnego terminarza na początku rozgrywek trener Tomasz Strząbała i nasz kapitan Marek Szpera mówili jednym głosem – celem jest poprawa ubiegłorocznego 6 miejsca.

Energa MKS Kalisz – sezon 2021/22

Bramkarze: Łukasz Zakreta, Mikołaj Krekora
Prawoskrzydłowi: Mateusz Góralski, Michał Drej
Prawi rozgrywający: Marek Szpera, Gracjan Wróbel
Środkowi rozgrywający: Maciej Pilitowski, Stanisław Makowiejew, Konrad Pilitowski
Lewi rozgrywający: Kacper Adamski, Robert Kamyszek
Lewoskrzydłowi: Bartłomiej Tomczak, Miłosz Bekisz
Obrotowi: Piotr Krępa, Mateusz Kus, Kamil Pedryc

Sztab: Tomasz Strząbała (I trener), Paweł Rusek (II trener), Marcin Frelicki (kierownik drużyny), Sylwia Frankowska (fizjoterapeutka)

Transfery: Bartłomiej Tomczak (Górnik Zabrze), Miłosz Bekisz (Chrobry Głogów), Kamil Pedryc (Grupa Azoty Unia Tarnów)