W środę, 13 czerwca, przed Areną Kalisz został odsłonięty pomnik „Piłkarze ręczni”. Jego autorem jest Zbigniew Wojkowski. Uroczystość wpisująca się w obchody Jubileuszu 100-lecia polskiej piłki ręcznej poprzedziła towarzyski mecz mężczyzn Polska – Hiszpania.
Odsłonięcie pomnika miało bardzo uroczysty charakter. Odegrano hymn państwowy z wciągnięciem flagi narodowej na maszt. Honory jako gospodarza Miasta Kalisza, pełnił Prezydent Grzegorz Sapiński. Ze stony Związku Piłki Ręcznej w Polsce przybyło wielu działaczy z Prezesem Andrzejem Kraśnickim. Obecna była kadra Piotra Przybeckiego. Wśród zaproszonych gości był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera.
Artysta długo się przygotowywał do projektu. W tym celu obserwował mecze mistrzostw Europy 2016, których Polska była gospodarzem. – Piłka ręczna to specyficzna, bardzo kontaktowa dyscyplina. Można ja porównać do gladiatorów. To są nasi współcześni gladiatorzy – mówi rzeźbiarz.
Autor miał kilka pomysłów na realizację zadania. Projekt pomnika, który stanął w Kaliszu wydawał się najbardziej oddającym specyfikę dyscypliny, czyli ruch, dynamikę, kompozycję zamkniętą w kole –tworzą ją dwaj zawodnicy.
Sentyment do piłki ręcznej pozostał artyście, gdyż ostatnio był na towarzyskim meczu mężczyzn w Katowicach Polska – Czechy. – To naprawdę męska gra. Skala napięcia momentami jest bardzo wysoka. Do dziś pamiętam gola Michała Szyby, który podczas mistrzostw świata, w spotkaniu o brązowy medal, doprowadził do dogrywki z Hiszpanią – dodaje artysta.
Rzeźba „Piłkarze ręczni” wykonana jest z brązu, waży ok. 800 kg, w najwyższym punkcie mierzy 3 metry.
* * *
Zbigniew Wojkowski (ur. w roku 1962) ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1987 roku w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. W roku 1990 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Autor rzeźb symbolicznych, takich jak „Źródło”, „Pomost dziejów”, „Troj” (Koń Trojański), „Lawa”, „Serce”, „Świątynia”, „Formowanie” Rzeźby Wojkowskiego charakteryzują się powściągliwością, zarówno w bryle, jak i w formie, wydobywająca przy tym piękno materii, jaką posługuje się artysta. Brąz idealnie wypolerowany zderza się z chropowatymi powierzchniami, ciemne patyny zderzają się z blaskiem metalu, zawsze podporządkowane układowi i strukturze rzeźby.
Jego prace prezentowane w galeriach Polski, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i USA znajdują się w licznych zbiorach publicznych i prywatnych.
W 2004 roku oficjalnie, w związku z wejściem do Unii Europejskiej, reprezentował Polskę w Parlamencie Północnej Nadrenii-Westfalli w Duesseldorfie.
„Piłkarze ręczni” to nie pierwsza praca rzeźbiarza bezpośrednio nawiązująca do sportu. Wcześniej wykonał statuetkę „Kulomiota” dla Tomasza Majewskiego oraz rzeźbę plenerową „Zapaśnicy”, która eksponowana jest przed siedzibą PKOl.