Razem po zwycięstwo! Już w sobotę wielkie Derby Wielkopolski w ORLEN Superlidze! Kalisz vs Ostrów

24 lis 2023 | Mecze

Odliczamy godziny do największego widowiska tego sezonu w południowej Wielkopolsce. Już 25 listopada o godz. 17.30 w hali Kalisz Arena rozpoczną się Derby Wielkopolski w ORLEN Superlidze. Naprzeciwko siebie staną szczypiorniści Energa MKS-u Kalisz i Arged Rebud KPR Ostrovii. Emocje gwarantowane! Stań się częścią tego widowiska!

Derby to nie tylko spotkania o punkty, ale i satysfakcję o bycie przez kilka najbliższych miesięcy „lepszym” na lokalnym podwórku sportowym. Bywa – a tak jest w przypadku Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, że oprócz sportowej rywalizacji dochodzą także historyczne i społeczne aspekty derbów.

W sezonie 2022/2023 odbyły się pierwsze w Wielkopolsce derby piłki ręcznej w najwyższej klasie rozgrywek. Już sam fakt takiego meczu zapisuje go na kartach historii. W rywalizacji Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego wyjątkowość spotkań, które odbyły się kolejno w obu miastach polega także na tym, że „Tu narodził się Szczypiorniak”. Nazwa dyscypliny wywodzi się od Szczypiorna, które obecnie jest dzielnicą Kalisza. W trakcie pierwszej wojny światowej w przygranicznej miejscowości powstał obóz dla internowanych legionistów Józefa Piłsudskiego. Większość dnia spędzali bezczynnie więc z rozkazu komendant obozu majora Kuaupischa polscy oficerowie zaczęli organizować im różnego rodzaju zajęcia. W tym sportowe. I tak jesienią 1917 r. żołnierze „szmacianką” i na trawiastym boisku rozegrali pierwszy w Polsce mecz piłki ręcznej. Dyscyplina była już popularna w Niemczech więc jedna z teorii brzmi, że podpatrzyli rozgrywki niemieckich strażników. Legionistom sport tak się spodobał, że przez cały pobyt rozgrywali regularne turnieje.

„Pobyt w obozie jenieckim w Szczypiornie zawsze kojarzyć mi się będzie z zupą z brukwi, suchym chlebem, czarną kawą i zabawą Szmacianką…” - pisał w swoich pamiętnikach Władysław Broniewski.

Tyle o historii, teraz czas napisać następny jej rozdział, ponieważ przyszedł czas na kolejne Derby Wielkopolski! Rozgrywki ORLEN Superligi piłkarzy ręcznych to definicja emocji. W tym sezonie ich kulminacja nastąpi w Kaliszu 25 listopada. Do Areny przyjadą nasi rywale zza miedzy, a żaden z zespołów nie odda centymetra parkietu łatwo. Na szali nie tylko, jakże cenne, punkty w ligowej tabeli, ale też duma i prestiż wynikające z faktu bycia najlepszym zespołem w regionie. Takiego widowiska nie można przegapić!